Társasházi biztosításról


Mely vagyontárgyak biztosítottak a társasház-biztosításon belül?
Mit tartalmaz a társasház biztosítása?
Hogy fizetem a társasház biztosítását?
Milyen előnyöm származik abból, hogy a társasháznak van biztosítása?
Milyen adatok szükségesek, hogy a bank által előírt papírok biztosítás szempontjából teljesüljön?
Milyen lehetőségem van akkor ha a társasháznak is van biztosítása és egyénileg is kötöttem teljes körű biztosítást?
Milyen adatok szükségesek a kár bejelentéshez?
Kárenyhítési kötelezettség kármegelőzés!

Mely vagyontárgyak biztosítottak a társasház-biztosításon belül?

A társasház biztosítás az épület szerkezetére és a szerkezetileg beépített elemekre nyújt fedezetet, ilyenek például: álmennyezetek, galériák, redőny, reluxa, kültéri antenna berendezések, lépcsõk, létrák, beépített szekrények, konyhaszekrények, szerkezetileg beépített üvegezések, klímaberendezések, boiler, villany- gáztűzhelyek, gázkonvektorok, fürdő- és mosdóberendezések, rács, riasztó, falba épített értéktároló, kerítés kapuk, gépkocsi beállók, stb.

Mit tartalmaz a társasház biztosítása?

A megkötött biztosítás tartalmi elemeit a biztosítási kötvény rögzíti. A kötvény másolatát elkérheti a társasház kezelőjétől, közös képviselőjétől vagy kérheti a biztosításközvetítőjétől.

Hogy fizetem a társasház biztosítását?

 Ezt általában beépítik a közös költségbe.

Milyen előnyöm származik abból, hogy a társasháznak van biztosítása?

Négyzetméterre lebontva jóval kedvezőbb díjon juthat biztosításhoz, mintha egyénileg kötne a lakásra biztosítást. A társasház biztosítása az Ön lakásának épület részre nyújt fedezetet, egy bizonyos összeghatárig. Ennek mértékét a társasház biztosítás kötvényéből tudhatja meg.
Másik előnye, hogy ha hitelre vásárolta a lakást, akkor a bank által előírt biztosítási összeg egy részét vagy teljes egészét a társasház biztosítás „kiváltja”. Amennyiben nem „váltja ki” teljesen a kívánt összeget, akkor lehetőség van a „fennmaradó” biztosítási összegre egy kiegészítő lakásbiztosítást, annál a biztosító társaságnál megkötni, ahol a társasház biztosítása van.

Milyen adatok szükségesek, hogy a bank által előírt papírok biztosítás szempontjából teljesüljön?

Általában a hitelintézetek lakásvásárlás esetén a hitelfolyósításnak a feltétele, hogy biztosítással rendelkezzen az új tulajdonos és ha a lakás épületszerkezetileg megsérül akkor a kárkifizetést a hitelnyújtó intézetnek folyósítsák. Ehhez a tulajdonosnak egy úgynevezett engedményező nyilatkozatot kell kitölteni, amihez a következő adatok szükségesek:

  • Szerződő neve
  • Anyja neve
  • Születési hely / dátum
  • Állandó lakcím
  • Hitelező neve, pontos címe
  • Hitel fajtája / Hitelszerződés száma
  • Hitel összege forintban és devizában / Hitel lejárta
  • Társasház kötvényszáma
  • Biztosított ingatlan címe

A hitelszerződésre vonatkozó adatokat a közjegyzői okirat tartalmazza. Az engedményezésre vonatkozó nyomtatványt mind a tulajdonosnak, mind pedig a biztosítónak és hitelintézetnek is alá kell írnia, hogy az engedményezés létrejöjjön

Milyen lehetőségem van akkor ha a társasháznak is van biztosítása és egyénileg is kötöttem teljes körű biztosítást?

Ebben az esetben az egyénileg megkötött lakásbiztosítást úgy célszerű módosítani, hogy azokat a kockázati elemeket érdemes az egyéni lakásbiztosításból kivenni, amelyeket a társasház biztosítása már fedezetbe vont, és érdemes meghagyni azokat, amelyekre a társasház-biztosítás nem terjed ki. Amennyiben a társasház biztosítása más biztosítótársaságnál van megkötve, mint egyéni lakásbiztosítása, úgy célszerű lakásbiztosítását újrakalkuláltatnia a társasházat biztosító biztosítótársaságnál. Így kedvezőbb díjon juthat lakásbiztosításhoz, és elkerülhető, hogy több biztosító vállaljon fedezetet ugyanarra a kockázatra. Fontos, hogy ha több biztosítónál is fedezetbe van vonva az adott kockázat, káreseménykor csak az egyik biztosító térít.

 

Milyen adatok szükségesek a kár bejelentéshez?

  • Károsult neve
  • Károsult elérhetősége (telefon, e-mail)
  • Kockázatviselés helye
  • Kár dátuma
  • Kár jellege (tűz, beázás, csőtörés, stb.)
  • Biztosító társaság neve
  • Kötvényszám
  • Közös képviselő neve
  • Közös képviselő elérhetősége
  • Becsült kárösszeg
  • Rövid leírás a kárról

Kárenyhítési kötelezettség kármegelőzés!

A szerződő (biztosított) köteles különösen:

  • Az épületeit az építésügyi szabványoknak megfelelően építtetni és karbantartani.
    ·      Ingó és ingatlan vagyonának kezelése során az elvárhatóságának megfelelően, gondosan eljárni, a biztosító által a biztosítási feltételekben és mellékleteiben meghatározott biztonsági előírásokat betartani.
    ·    A biztosított vagyontárgyakat magába foglaló helyiségeket bármilyen rövid idejű távozás esetén a védettségi szintnek megfelelően, szakszerűen bezárni, a védettségi szintet befolyásoló minden biztonsági berendezést üzembe helyezni.
    ·     A szerződő (biztosított) köteles a kár bekövetkezte esetén a kár mértékének csökkentése érdekében a szükséges, ésszerű intézkedéseket haladéktalanul megtenni. A biztosított a károsodott vagyontárgy állapotán csak a kárenyhítéshez szükséges mértékben változtathat.




    A lap tetejére

 

   

Oldalainkat 67 vendég és 0 tag böngészi

© Társasházkezelés20